Gazeta10

Rohde mirëpret rezolutën e PE-së për Kosovën: Scholz e theksoi urgjencën e zgjidhjes së konfliktit

Ambasadori gjerman, Jorn Rohde, ka shkruar edhe njëherë për kërkesat që kanë ndaj Serbisë pas sulmit terrorist të 24 shtatorit, pas miratimit të një rezolute për këtë ngjarje nga Parlamenti Europian.

“Rezoluta e PE për situatën në Kosovë pas sulmit terrorist më 24.9. në Banjska. Siç tha kancelari Scholz, ne kërkojmë hetime intensive dhe kërkojmë nga Serbia të bashkëpunojë në hetimet e udhëhequra nga autoritetet e Kosovës. Ai gjithashtu nënvizoi nevojën urgjente që të dyja palët të zgjidhin konfliktin”, ka shkruar Rohde, duke shpërndarë një postim në X nga eurodeputetja Viola von Cramon për këtë rezolutë.

Ajo tha se rezoluta kërkon nga BE dënimin më të ashpër të mundshëm të sulmit ndaj policisë së Kosovës nga paraushtarakët e udhëhequr nga Milan Radoiçiq; hetimin e sulmit në Banjska nga autoritetet e Kosovës me mbështetjen e BE-së; Serbia të bashkëpunojë pa kushte në hetim;  plani i kontrollit të KFOR-it për veriun, duke përfshirë përforcimin dhe shtimin; de-përshkallëzimi në veri dhe kthimi në dialogun e udhëhequr nga BE-ja;  Zbatimi i të gjitha marrëveshjeve të kaluara, përfshirë Asociacionin.

NË FOKUS

gresa
Gresa Behluli flet për gjendjen shëndetësore të babait të saj që u godit nga një veturë
shkurtja hajrushi
Burri i Shkurte Fejzës goditet nga një veturë
ermal
“Po lajmëroj largimin tim…”, Ermal Fejzullahu habit me postimn e fundit
policia-naten-1-600x347-1
Rast tragjik në autostradën ‘Arbën Xhaferi’: Kjo është e reja që u gjet pa shenja jete
hajrush shkurte
Spitali i Prizrenit deklarohet rreth gjendjes shëndetësore të burrit të Shkurte Fejzes
ajazi
Dy muaj pasi humbi fëmijën, ndërron jetë drejtoresha e Dhomës Ekonomike të gruas
reagimi-Behluli
Burri i Shkurte Fejzës i reagon ashpër Shefqet Krasniqit, e quan atë psikopat
gresa
Gresa Behluli del me një njoftim të rëndësishëm pasi babai i saj u godit nga një veturë