Gazeta10

Rreth 200 ukrainas po pastrojnë mbetjet e luftës nën ritmet e muzikës

Ndërsa aroma e mbeturinave të djegura shfaqet në ajër dhe ndjenja e sigurisë nuk është rikthyer ende, nuk do të prisnit të përballeni me një shpërthim të gjallë muzike tekno nga një guaskë e bombarduar e një ndërtese komuniteti, raporton BBC, transmeton Gazeta10.

Por kjo është pikërisht ajo që po ndodh në Yahidne në Ukrainën veriore, ku një grup të rinjsh ukrainas po marrin lopatat e tyre për të pastruar rrënojat e lëna nga lufta.

Organizata rinore ukrainase Repair Together ka krijuar atë që ata e quajnë “pastrimi i zhurmave”.

Ata ftojnë DJ të luajnë muzikë tekno ndërsa vullnetarët dhe vendasit punojnë së bashku për të rivendosur zonat që u çliruan së fundmi nga pushtimi rus.

“Ne po rindërtojmë,” thotë Darka Harnyk, një nga 200 vullnetarët që u mblodhën në Shtëpinë e Kulturës, për Radio 1 Newsbeat.

“Ishte qendra kulturore që u dogjë deri në hi, kishte mbetur disa mure dhe ne kemi qenë duke bërë zhurmë atje.”

Darka, 22 vjeç, thotë se para luftës ajo ishte në gjendje të “dal çdo fundjavë” dhe të hajë nga mbrëmja e së premtes deri të hënën në mëngjes.

Por pasi pa shkatërrimin e luftës dhe dëgjoi për “këtë ide të mahnitshme të një projekti rindërtimi”, ajo ishte e prirur të përfshihej.

“Të pastrojmë rrëmujën, të marrim çimento dhe të sigurohemi që mund të shihni muret, ky ishte qëllimi ynë kryesor,” thotë Darka.

“Të bësh techno party dhe të ndihmosh botën në të njëjtën kohë, duke ndihmuar Ukrainën në të njëjtën kohë”.

Rikujtojmë se Rusia pushtoi vendin në shkurt, me shumë qytete të mëdha të shënjestruara nga raketat dhe zjarri i artilerisë, duke i bërë ndërtesa të mëdha pluhur. / Gazeta10

NË FOKUS

polici serb
Bashkëshortja e policit të plagosur në Lloznicë, zbulon detaje të reja
plaku-600x360
“Mu afrua dhe më pyeti”, mediat serbe thonë se ky është personi i fundit që kontaktoi me Faton Hajrizin
IMG_3764
“Në kamerën e dyqanit të tij…” – zbulohen detaje të tjera se si pretendohet se u kap Faton Hajrizi
Faton12
A e dini që e dashura e Faton Hajrizit, është vajza e komandantit të njohur të UÇK-së?
fatonn
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
pamjee
Publikohet fotografia e Faton Hajrizit të vrarë
lloznice
Dëshmitarët okular tregojnë se çfarë ka ndodhur mbrëmë në Lloznicë
Hh
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur