Gazeta10

Rreth 200 ukrainas po pastrojnë mbetjet e luftës nën ritmet e muzikës

Ndërsa aroma e mbeturinave të djegura shfaqet në ajër dhe ndjenja e sigurisë nuk është rikthyer ende, nuk do të prisnit të përballeni me një shpërthim të gjallë muzike tekno nga një guaskë e bombarduar e një ndërtese komuniteti, raporton BBC, transmeton Gazeta10.

Por kjo është pikërisht ajo që po ndodh në Yahidne në Ukrainën veriore, ku një grup të rinjsh ukrainas po marrin lopatat e tyre për të pastruar rrënojat e lëna nga lufta.

Organizata rinore ukrainase Repair Together ka krijuar atë që ata e quajnë “pastrimi i zhurmave”.

Ata ftojnë DJ të luajnë muzikë tekno ndërsa vullnetarët dhe vendasit punojnë së bashku për të rivendosur zonat që u çliruan së fundmi nga pushtimi rus.

“Ne po rindërtojmë,” thotë Darka Harnyk, një nga 200 vullnetarët që u mblodhën në Shtëpinë e Kulturës, për Radio 1 Newsbeat.

“Ishte qendra kulturore që u dogjë deri në hi, kishte mbetur disa mure dhe ne kemi qenë duke bërë zhurmë atje.”

Darka, 22 vjeç, thotë se para luftës ajo ishte në gjendje të “dal çdo fundjavë” dhe të hajë nga mbrëmja e së premtes deri të hënën në mëngjes.

Por pasi pa shkatërrimin e luftës dhe dëgjoi për “këtë ide të mahnitshme të një projekti rindërtimi”, ajo ishte e prirur të përfshihej.

“Të pastrojmë rrëmujën, të marrim çimento dhe të sigurohemi që mund të shihni muret, ky ishte qëllimi ynë kryesor,” thotë Darka.

“Të bësh techno party dhe të ndihmosh botën në të njëjtën kohë, duke ndihmuar Ukrainën në të njëjtën kohë”.

Rikujtojmë se Rusia pushtoi vendin në shkurt, me shumë qytete të mëdha të shënjestruara nga raketat dhe zjarri i artilerisë, duke i bërë ndërtesa të mëdha pluhur. / Gazeta10

NË FOKUS

Screen Shot 2023-09-24 at 11.03
Ekskluzive: 30 sulmues të armatosur ndodhen në afërsi të Manastrit të Banjskës, janë të rrethuar nga Policia
384307148_759309882552137_8027141832280038016_n
“Çfarë të ju themi fëmijëve të Afrim Bunjakut sot?”– Haradinaj mesazh Qeverisë: Respektone uniformën
Screenshot 2023-09-24 132428
“Mos të na i përdorë uniformat tona në veri” - Familja e policit të vrarë thirrje Kurtit
Spahiu 01
"Ligj i budallëm" – Spahiu: Çmenduri me u shkatërru krejt ky armatim, Ibishi i përgjigjet
383072193_259112830440585_2639986133695545815_n
“Të tmerruar e të vjedhur” – Pelegrinët rrëfejnë sjelljen e terroristëve serbë në Manastir
Nexhi Ahmeti
Sulmoi rëndë mediat, Ahmeti i kundërpërgjigjet Nexhmedin Spahiut: Çmenduri, ke humbur arsyen
382420088_173221512426021_4282565184366915677_n-1-1
Pamje+18:Del pamja e njërit prej sulmuesve të vrarë në veri
IMG_2838
Po flasin rusisht: Del audioinqizimi brenda manastirit në veri