Gazeta10

‘Serbët e Kosovës viktima të të dyja palëve’ – Kërstiq: Beogradi i interesuar vetëm për listën serbe

Gazetari, Branislav Kërstiq, në emisionin “Politiko me Kushtrim Sadikun”, ka thënë se serbët e Kosovës janë viktima trë të dy palëve, asaj kosovare dhe serbe.

“Sot ne në Kosovë, është e pakuptueshme dhe e papranueshme që Kryeministri i vendit tonë, në bazë të të dhënave të cilat flasin për serbët e Kosovës, të cilët e pranojnë pavarësinë e Republikës së Kosovës, ai nuk i njeh dhe as identifikon dëshirat dhe nevojat e tyre si qytetarë.  Ose do të thoja që ndoshta nuk ka nevojë as t’i njohë nevojat e këtyre qytetarëve sepse serbët në këtë situatë janë të panevojshëm dhe shihen në pozitë të cënuar për shkak të Beogradit zyrtar dhe presionit që vjen nga ana e tyre”, tha Kërstiq.

Ai tutje tha që sot i kemi 70 për qind të serbëve të cilët janë kundër Listës Serbe, si një qasje e gabuar.

“As komuniteti ndërkombëtar e ass Prishtina zyrtare nuk merr ndonjë përgjegjësi për këtë situatë dhe për këta njerëz dhe si përfundim i bie që Lista Serbe i konvenon kësaj situate aktuale për agjenda të ndryshme politike”, tha Kërstiq. /Gazeta10/

NË FOKUS

safete
E keni menduar me të re, ja sa vjet po i bën sot Safete Mustafa!
gani
Sabit Geci amanet familjes: Këta dy hoxhallarë dua të më varrosin kur të vdes
lir
Avokati kosovar ngre dyshimet e para rreth vrasjes së Liridona Murselit: Po ngjanë më shumë e planifikuar, e jo grabitje
Screenshot 2023-11-28 at 10.47
VIDEO: Dhunë shtazarake ndaj një burri nga tre persona në Prizren (Pamje +18)
saraa
Pas ndarjes nga Ledri, Sara “lazdrohet” duke u shfaqur në Instagram komplet e zhveshur
f12ab16a-8644-4120-a6d5-8e029a3a40e1
Skandal në Big Brother:Buci ia prek të pasmet Santianës
alba-vukaj-69555
Del fotoja, kështu dukej Alba e BBVK2 para ndërhyrjeve estetike (FOTO)
vesa
Pas largimit nga 'BBVK', nuk do të besoni ku ka përfunduar Vesa