Gazeta10

Shala: Tash e një muaj Trepça nuk punon

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Ferat Shala, përmes një postimi në facebook ka njoftuar se tash e një muaj Trepça nuk është duke u punuar.

Shala është shprehur se si ‘rezultat i keqmenaxhimit dhe keqpërdorimit menaxherial, financiar e teknologjik që po vazhdon në ndërmarrje, tash e 30 ditë nuk ka prodhim në minierën kryesore, atë të Stantërgut’.

Ai ka shtuar se vetëm gjatë muajit mars humbjet e përgjitshme në Trepçë janë mbi 1.5 milion euro.

Postimi i plotë:

Tash e një muaj, Trepça nuk punon!

Situata ekonomike, e sigurisë dhe e mbrojtjes në punë është alarmante, shqetësuese.

Si rezultat i keqmenaxhimit dhe keqpërdorimit menaxherial, financiar e teknologjik që po vazhdon në ndërmarrje, tash e 30 ditë nuk ka prodhim në minierën kryesore, atë të Stantërgut!

Mbi 6.5 milion euro borxhe vetëm ndërmarrjeve furnizuese private (të cilat kanë ndërprerë furnizimin me eksploziv, pjesë këmbimi, derivate etj). Pothuajse në situatë edhe me të keqe është gjendja në minierën e Artanës. Dhjetra lëndë në procedura përmbarimi. Disa miliona euro borxhe për rentën minerare KPMM-së.

Tashmë as kontributet e trustit të punëtorëve nuk paguhen rregullisht.

Vetëm gjatë muajit mars humbjet e përgjitshme në Trepçë janë mbi 1.5 milion euro. E në anë tjetër Qeveria po punëson militant pa asnjë përvojë pune në këtë sektorë industrial.

Tash e tri vite kjo qeveri asnjë rezultat në Trepçë!

NË FOKUS

valonn
Ky është i dyshuari për vrasjen e gruas në Ferizaj
gruaja
Vrasja e gruas në Pejë nga burri i saj, detajet e fundit nga rasti tragjik
vrasja-576x360-1
Vrasja në Pejë, reagojnë nga komuna: Gjyljeta punonte qe 20 vjet si asistente e stomatologut
1-55-600x360-1
Një grua sulmon dhe rrah keq një grua tjetër në Prishtinë, arrestohet brenda pak minutave
akil
“Akil Gjakova është në arrati”, avokatja e gruas së tij jep detaje për divorcin e dhunshëm
850x600_ilustrim-shiriti-i-ndalimit-policia-e-kosoves-foto-Ridvan-Slivova-3-780x439-11619711563
Zbulohet identiteti i gruas që dyshohet se u vra nga bashkëshorti në Ferizaj
IMG_5024
Aksidenti tragjik në Leposaviq, këta janë personat që mbetën të vdekur
436305588_836502955177305_7501723294438286291_n
"Pse ta mori jeten Edi qe aq shume e mbrojte dhe e dashte"-Vrasja e gruas në Pejë, reagon njëri nga familjarët