Gazeta10

SHBA i jep goditjen e parë Gjeorgjisë, anulon stërvitjen e përbashkët ushtarake

Pentagoni deklaroi se do të shtyjë për një kohë të pacaktuar stërvitjen e planifikuar ushtarake me Gjeorgjinë, pasi Shtetet e Bashkuara janë duke rishikuar marrëdhëniet e tyre me këtë vend të Kaukazit jugor.

Gjithçka nisi pasi Gjeorgjia miratoi pak javë më parë ligjin për agjentët e huaj, që u kontestua nga Perëndimi, pasi dyshohet se ky ligj do të shtypë mediat e pavarura.

“Qeveria amerikane vlerëson se kjo është kohë e papërshtatshme për të mbajtur stërvitje ushtarake në shkallë të gjerë në Gjeorgji”, shkruhet në deklaratën e Pentagonit.

Ligji për “agjentët e huaj” kërkon që organizatat joqeveritare dhe mediat, të cilat pranojnë të paktën 20 për qind të financimit të tyre nga jashtë, të regjistrohen si organizata që ndjekin interesat e një fuqie të huaj.

NË FOKUS

polici serb
Bashkëshortja e policit të plagosur në Lloznicë, zbulon detaje të reja
plaku-600x360
“Mu afrua dhe më pyeti”, mediat serbe thonë se ky është personi i fundit që kontaktoi me Faton Hajrizin
IMG_3764
“Në kamerën e dyqanit të tij…” – zbulohen detaje të tjera se si pretendohet se u kap Faton Hajrizi
Faton12
A e dini që e dashura e Faton Hajrizit, është vajza e komandantit të njohur të UÇK-së?
fatonn
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
pamjee
Publikohet fotografia e Faton Hajrizit të vrarë
lloznice
Dëshmitarët okular tregojnë se çfarë ka ndodhur mbrëmë në Lloznicë
Hh
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur