Gazeta10

Sulmuesi i shkrimtarit Rushdie është një 24-vjeçar 

Është zbuluar identitetit i të dyshuari për sulmin ndaj shkrimtarit, Salman Rushdie.

Sipas Policisë së New York, bëhet fjalë për Hadi Matar, 24-vjeçar nga New Jersey, transmeton Gazeta10.

I dyshuari është arrestuar menjëherë pas sulmit, dhe është duke u mbajt në paraburgim.

Salman Rushdie, është sulmuar 15 herë me thikë mëngjesin e sotëm në New York.

Sulmi ndaj tij ndodhi përgjatë një paraqitjeje në Institutin Chautauqua.

BBC ka raportuar se shkrimtari është ende në sallë të operacionit./Gazeta10

NË FOKUS

Screen Shot 2023-09-24 at 11.03
Ekskluzive: 30 sulmues të armatosur ndodhen në afërsi të Manastrit të Banjskës, janë të rrethuar nga Policia
384307148_759309882552137_8027141832280038016_n
“Çfarë të ju themi fëmijëve të Afrim Bunjakut sot?”– Haradinaj mesazh Qeverisë: Respektone uniformën
Screenshot 2023-09-24 132428
“Mos të na i përdorë uniformat tona në veri” - Familja e policit të vrarë thirrje Kurtit
Spahiu 01
"Ligj i budallëm" – Spahiu: Çmenduri me u shkatërru krejt ky armatim, Ibishi i përgjigjet
383072193_259112830440585_2639986133695545815_n
“Të tmerruar e të vjedhur” – Pelegrinët rrëfejnë sjelljen e terroristëve serbë në Manastir
Nexhi Ahmeti
Sulmoi rëndë mediat, Ahmeti i kundërpërgjigjet Nexhmedin Spahiut: Çmenduri, ke humbur arsyen
382420088_173221512426021_4282565184366915677_n-1-1
Pamje+18:Del pamja e njërit prej sulmuesve të vrarë në veri
IMG_2838
Po flasin rusisht: Del audioinqizimi brenda manastirit në veri