Gazeta10

Ukraina rrit sulmet me dronë ndaj Rusisë

Javën e kaluar, një automobilist që ngiste në rajonin e Leningradit të Rusisë, hasi në diçka të pazakontë. Burrat kishin bllokuar rrugën. Përpara, një automjet i madh ushtarak në ngjyrë ulliri me raketa në formë puro në anën e pasme po kthehej mbrapsht dhe më pas ishte parkuar në një prag dëbore.

Ky takim surreal në anë të rrugës ndodhi jashtë Shën Petersburgut, më shumë se 620 milje (rreth 1000 km) nga kufiri me Ukrainën dhe luftën gjithëpërfshirëse gati dyvjeçare të Rusisë. Shërbimet e sigurisë së Kremlinit me sa duket nuk po rrezikonin. Ata po vendosin sistemin raketor të mbrojtjes ajrore S-300 për të mbrojtur kryeqytetin perandorak të Pjetrit të Madh nga dronët e vegjël por shkatërrues, raporton The Guardian.

Gjatë tre javëve të fundit, Ukraina ka shkaktuar kërdi me infrastrukturën energjetike të Rusisë. Menjëherë pas vitit të ri, dikush bashkoi eksploziv në vagonët e trenit në qytetin e Urals, Nizhny Tagil. Një shpërthim ndodhi pranë objekteve në pronësi të Gazprom Neft, prodhuesi i tretë më i madh i naftës në vend. Më pas, një dron kamikaze u përplas në një depo nafte në rajonin Oryol.

Më 18 janar, një tjetër terminal nafte, në Shën Petersburg – qytetin e lindjes së Vladimir Putin – u sulmua. Ishte hera e parë që nga pushtimi në shkurt 2022 që mjetet ajrore pa pilot kishin arritur në rajonin e Leningradit.

Kishte më shumë për të ardhur. Një zjarr në shkallë të gjerë shpërtheu në një depo nafte në qytetin Klintsy, jo shumë larg Bjellorusisë dhe Ukrainës.

Tre ditë më vonë, dronët goditën portin baltik të Ust-Luga në Gjirin e Finlandës dhe një terminal kryesor të naftës që i përket kompanisë Novatek. Ajo furnizon me karburant ushtrinë ruse, ndërsa dërgesat e tjera shkojnë në Azi. Një top zjarri portokalli ndriçoi qiellin. Dëshmitarët e përshkruan shpërthimin në terma apokaliptikë. “Kur shpërtheu, toka u drodh”, tha një punonjës, duke folur për agjencinë e lajmeve Fontanka.

Javën e kaluar, provat e një sulmi të ri dhe të qëndrueshëm kundër një pjese vendimtare të ekonomisë ruse ishte e pamundur të shpërfilleshin. Të mërkurën, një dron goditi rafinerinë e naftës Tuapse në Rusinë jugore në Detin e Zi. Flakët nga rafineria e djegur ishin të dukshme mbi një horizont me bojë. Aty pranë, aeroporti në Soçi – vendpushimi i preferuar i Putinit, i famshëm për plazhet e tij me guralecë – u detyrua të mbyllej.

NË FOKUS

polici serb
Bashkëshortja e policit të plagosur në Lloznicë, zbulon detaje të reja
plaku-600x360
“Mu afrua dhe më pyeti”, mediat serbe thonë se ky është personi i fundit që kontaktoi me Faton Hajrizin
IMG_3764
“Në kamerën e dyqanit të tij…” – zbulohen detaje të tjera se si pretendohet se u kap Faton Hajrizi
Faton12
A e dini që e dashura e Faton Hajrizit, është vajza e komandantit të njohur të UÇK-së?
fatonn
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
pamjee
Publikohet fotografia e Faton Hajrizit të vrarë
lloznice
Dëshmitarët okular tregojnë se çfarë ka ndodhur mbrëmë në Lloznicë
Hh
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur