Gazeta10

Urdhrat nga gjykata për dëbime, Zyra e BE-së në Kosovë përfshihet për gjetjen e zgjidhjes për strehim për qytetarët e prekur

Shefi i Zyrës së BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, ka treguar se kanë marrë një letër nga një grup qytetarësh të cilët kanë marrë urdhra për dëbim në fund të muajit maj dhe kanë kërkuar ndihmë nga Zyra e BE-së dhe EULEX-i.

Szunyog ka thënë se ka shprehur gatishmëri për të lehtësuar situatën përmes një seance informuese në Agjencinë për Krahasimin dhe Verifikimin e Pronës për personat që janë prekur nga vendimet.

“Ky sesion do të ofronte një mundësi për të diskutuar rastet individuale dhe për të identifikuar zgjidhjet e duhura për banorët e prekur”, ka shkruar Suzynyog.

Shefi i Zyrës së BE-së ka thënë se përderisa rastet janë gjykuar me vendime të formës së prerë janë të detyureshmeve dhe ligjërisht e zbatueshme, ekipi i tij do të kujdeset që çdo rast të trajtohet në përputhje me standardet evropiane në mënyrë që të gjithë të interesuarve t’iu sigurohet zgjidhjet konkrete për strehim.

NË FOKUS

askk
Ky është numri i banorëve për secilën komunë të Kosovës
riu
Në lulen e rinisë/ I riu 24 vjeç u vra pas debatit për muzikën e lartë
vdess
Vdes aktori i njohur në moshën 46 vjeçare, dyshohet se shkaktar ishte nxehtësia
drita
Vdes aktorja e humorit Drita Duraku
faton
“Më është bërë zullum”- Faton Hajrizi shfaqet me një video, tregon arsyen e arratisjes nga burgu i Smrekonicës
faton
Faton Hajrizi lajmërohet sërish nga arratia, Sveçlës ia shan mbiemrin dhe i vë bast: Kurrë nuk mundesh me më kapë
ylli
Zbulohet vajza misterioze në krah të Ylli Limanit
vd
Vdes e reja nga Prishtina, vuante nga një sëmundje e rëndë