Gazeta10

Vazhdon gjykimi i ish-krerëve të UÇK-së

Në Dhomat e Specializuara të Kosovës në Hagë sot do të vazhdojë procesi gjyqësor ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës  Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit dhe Jakup Krasniqit.

Në Hagë, pritet të vazhdojë dëshminë dëshmitari i 75-të i Zyrës së Prokurorit të Specializua, Bislim Zyrapi, deri në orën 11:00, për të vazhduar më pas me dëgjimin e dëshmisë së dëshmitarit të 77.

Të mërkurën dëshmitari Bislim Zyrapi Ka thënë se ai nuk ishte në dijeni kur ishte arrestuar Cen Desku dhe Jakup Kastrati.

“Kam qenë i qartë çdo herë dhe jo, nuk e kam ditë”, ka theksuar Zyrapi, duke u përgjigj në pyetjet e avokates mbrojtëse të Jakup Krasniqit.

Dëshmitarit iu prezantuan disa fotografi ku shihej Jakup Krasniqi. Për dokumentet që Zyrapi kishte thënë që ishin të nënshkruara nga Jakup Krasniqi, sot ai shtoi se nuk kishte qenë prezent kur e kishte nënshkruar por që e njihte nënshkrimin e tij.

Gjithashtu Zyrapi ka thënë se detyrë e zëdhënësit të UÇK-së ishte edhe përdorimi i propagandës për ushtrinë e cila sipas tij kishte qëllim fitimin e mbështetjes nga ana e ndërkombëtarëve krahas përkrahjes së popullsisë shqiptare.

NË FOKUS

polici serb
Bashkëshortja e policit të plagosur në Lloznicë, zbulon detaje të reja
plaku-600x360
“Mu afrua dhe më pyeti”, mediat serbe thonë se ky është personi i fundit që kontaktoi me Faton Hajrizin
IMG_3764
“Në kamerën e dyqanit të tij…” – zbulohen detaje të tjera se si pretendohet se u kap Faton Hajrizi
Faton12
A e dini që e dashura e Faton Hajrizit, është vajza e komandantit të njohur të UÇK-së?
fatonn
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
pamjee
Publikohet fotografia e Faton Hajrizit të vrarë
lloznice
Dëshmitarët okular tregojnë se çfarë ka ndodhur mbrëmë në Lloznicë
Hh
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur