Gazeta10

Zgjedhjet presidenciale në Maqedoni, ky është rezultati aktual

Rezultatet preliminare të raundit të dytë të sotëm të zgjedhjeve presidenciale në Maqedoninë e Veriut, tregojnë se kandidatja e VMRO-DPMNE-së Gordana Siljanovska Davkova prin ndaj Stevo Pendarovski nga LSDM.

Davkova ka marrë 64.05 për qind të votave, ndërsa presidenti aktual ka 29.75 për qind, sipas Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve nga 59.40 për qind i votave të numëruara deri më tash.

Për president në raundin e dytë do të zgjidhet kandidati që merr shumicën e votave, nëse për të kanë votuar mbi 40 për qind e votuesve të regjistruar.

Kryetari i Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, Aleksandar Dashtevski sonte deklaroi se sipas të dhënave deri në 18:30 dalja në zgjedhjet për president të shtetit ka qenë 46.34 për qind.

KSHZ-ja i publikon rezultatet fillestare të votimit në mënyrë elektronike dhe të njëpasnjëshme, ndërsa rezultatet e procesverbalit nga KKZ-ja në afat prej 12 orëve pas përfundimit të zgjedhjeve.

Rezultatet përfundimtare KSHZ-ja i publikon në afat prej 24 orëve nga dita e përfundimit të tyre.

NË FOKUS

pamjee
Pamje të rënda: Momenti kur të riun që u rrëmbye në Prishtinë, e hedhin nga vetura para Policisë
policii
Policja i dha fund jetës me armën e shërbimit – Arrestohet i dashuri, del mesazhi i fundit që i dërgoi 21-vjeçarja
ARTA-NITAJ
Arta Nitaj shtatzënë në pritje të fëmijës së parë
Kengetari-600x360-1
Vdes këngëtari i njohur në Shkup, detajet nga përleshja që la edhe të plagosur
hekuran_murati-600x360-1
Pilotimi i Skemës së Asistencës Sociale, ministri Murati del me sqarim pas pyetjeve të qytetarëve
poli
Pamje shqetësuese: Momenti kur i dyshuari plagosi me armë zjarri tre personat në Pejë
vdes
Humb jetën aksidentalisht në Zvicër i riu nga Deçani
hasib
“U rrëzua nga qershia”- Detaje për vdekjen e gardianit istogas