Gazeta10

5 mënyra se si mundeni të kurseni energjinë elektrike në shtëpi

Me reduktimet e reja për energjinë elektrike, qytetarët e Kosovës do t’i duhen të adaptohen duke gjetur mënyra se si ta kursejnë atë.

Të jesh efikas në energji në shtëpi mund të kursejë para dhe gjithashtu të ndihmon të bësh sado pak për të ulur emetimet.

Gazeta10 ka përgatitur disa mënyra se si mundeni të kurseni energjinë elektrike në shtëpitë e juaja.

1. Fikeni pajisjen kur nuk jeni duke e përdorur

A e dini: Pajisjet tuaja elektronike përdorin deri në 75% të konsumit të tyre të energjisë elektrike kur fiken?

Ju mund t’i dalloni pajisjet elektrike që shpenzojnë energjinë elektrike nëse kanë një cilësim gatishmërie ose një dritë të vogël që shkëlqen gjatë pritjes së përdorimit. Kur nuk i përdorni për një kohë, fikini ato për kursyer energji.

Mundet t’iu duket e vogël, mirëpo e gjitha shtohet për një periudhë më të gjatë në faturën tuaj elektrike, sidomos për pajisjet më të vjetra që mund të jenë më pak efikase në energji.

2. Shiritat smart

Për të ndihmuar në mbajtjen nën kontroll të këtyre pajisjeve që konsumojnë energji, do ta keni më të lehtë të kurseni duke përdorur shirita smart të energjisë.

Ju do të mund t’i konfiguroni që të mbyllin energjinë elektrike te pajisjet kur nuk janë në përdorim. Madje disa modele ju mundësojnë të kurseni kostot e energjisë elektrike duke vendosur kohëmatës për të fikur furnizimin kur jeni në punë ose në gjumë.

3. Instaloni një termostat të programueshëm

Një termostat i programueshëm, një nga pajisjet më efikase të energjisë që mund të instaloni, mund të paracaktoni temperaturën e shtëpisë tuaj në periudha të ndryshme të ditës.

Për shembull, mund ta mbani shtëpinë tuaj në një temperaturë specifike gjatë gjithë ditës dhe të vendosni termostatin e programueshëm ose inteligjent për të ngrohur shtëpinë tuaj ose për të ulur temperaturën një orë para se të ktheheni në shtëpi.

4. Fikni dritat

Mos harroni të fikni dritat e panevojshme kur nuk i përdorni. Ju mund të përdorni poça elektrik fuqi më të lartë dhe zvogëloni numrin e poçave në çdo dhomë. Për shembull, mund të fikni 2-3 llamba 60 vatshe duke instaluar një llambë 100 vat në një dhomë.

5. Izoloni termikisht ngrohësen e ujit (bojlerin)

Pavarësisht nëse e ngrohni ujin me gaz apo me energji elektrike, mbështilleni cilindrin e ngrohësit të ujit me izolim nëse keni një të tillë. Ky hap i thjeshtë i ruajtjes së energjisë mund të kursejë deri në 10% të kostove të ngrohjes së ujit në faturën tuaj të energjisë elektrike.

/Gazeta10

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
336590720_790074042536912_216558726298789015_n
Xhaka shënon gol në Serbi ndaj Bjellorusisë (VIDEO)
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337527776_571608834975762_7782847739163049324_n
“Statuja e Skënderbeut do vendoset në Zvicër”, skulptori zbulon kush e porositi
337560741_254666503557563_1469925085196788437_n
Madhështore, Jakaj sypatrembur mposht serbin, Nikolic
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
USHTA1679844550
Pamje të rënda, si po digjen rusët brenda llogoreve në Ukrainë