Gazeta10

Bytyçi për artikujt e incidentit në Bardh të Madh: Nuk më janë prezantuar më herët, ky është provokim

Pasi iu treguan disa artikuj ndërkombëtarë lidhur me një incident në Bardhin e Madh, dëshmitari Nuhi Bytyçi tha se një dokument i tillë nuk iu është prezantuar më herët nga prokurori Matt Halling.

Pas kësaj, dëshmitari tha se ky është një provokim i papranueshëm për atë në mënyrë që prokurori ta vë në lajthitje para trupit gjykues, raporton “Betimi për Drejtësi”.

“Dokumenti që m’u prezantua këtu për Mihjen sipërfaqësore në Bardh të Madh nuk më është prezantuar deri në këtë moment gjatë bisedave me prokurorin Matt. Ky është një provokim i papranueshëm për mua që të qes në lajthitje përpara trupit gjykues dhe opinionit. Atë dokument, për herë të parë unë e pash sot”, tha dëshmitari.

Pas kësaj, prokurori Halling i tha atij se nuk është roli i dëshmitari që të flas nëse një dokument të pranohet në prova ose jo.

“Si dëshmitar nuk është roli i juaj që një dokument të pranohet në prova ose jo. Ju lutem dëgjoni pyetjen dhe jepni përgjigjen”, tha prokurori, duke vazhduar më pyetjet e tjera që kishin të bënin me ditën e betimit solemn të UÇK-së në Kleçkë.

Pas kësaj, sërish u diskutua për pranueshmërinë e këtyre artikujve, ku avokati i Thaçit, Luka Mishetiq tha se po cenohen të drejtat e akuzuarve, duke shtuar se ky incident mund të jetë propagandë serbe.

Ndërsa, avokati i Veselit, Ben Emmerson tha se në rast që vazhdon Prokuroria në këtë mënyrë, atëherë do të ketë një gjykim të bazuar në “copa gazetash”.

“Si mund të merret një artikull në media dhe të përdoret si provë… Nëse vazhdon Prokuroria në këtë mënyrë atëherë do të kemi një gjykim bazuar në copa gazetash”, tha Emmerson.

NË FOKUS

image-78
Ndahet nga jeta gazetari dhe aktori kosovar
LAJMI-I-FUNDIT
Pamje shokuese teksa një burrë e rrah brutalisht një grua në Prizren
mirlind
Federata e Maqedonisë së Veriut reagon ndaj Mirlind Dakut: Kërko falje publike
IMG_6519
Në këtë orë falet nesër Kurban Bajrami
LAJMI-I-FUNDIT
Ky është i riu që e rrëmbeu 29-vjeçarin dhe kërkoi 30 mijë euro për lirimin e tij
komisiojii
​“Në villën e Radojiçiqit keni pi raki”/ “O zemlak, shefin ta kanë gjete në kipek me BIA-në” – Eskalon debati në Komision
5756utyty-1
E bëri shqiponjën para serbëve, UEFA e përjashton gazetarin kosovar
bes
Mes spekulimeve për ndarje, Bes Kallaku bën postimin që emocionoi të gjithë