Gazeta10

Deputetja britanike: Të trajtohet me urgjencë kriza në veri të Kosovës

Në parlamentin britanik është diskutuar për situatën në Kosovë. Deputetja konservatore në Parlamentin britanik, Alicia Kearns, derisa ka folur për krizën në veri të Kosovës, ka bërë thirrje që të adresohet me urgjencë kriza në veri të Kosovës dhe ka kërkuar përgjigje nga qeveria britanike për presionin e tepruar të aleatëve ndaj Kosovës.

Bojkotin e zgjedhjeve lokale në katër komunat veriore, Kearns e ka quajtur interferim të jashtëm, nga Serbia.

“Po qe se forcat armiqësore ta merrnin në kontroll një zyrë kryetari në Britani të Madhe, ne nuk do të thoshim, epo mirë shko dhe puno nga shtëpia, por do të thoshim që kjo është një përpjekje për ta ngulfatur demokracinë”, ka thënë Kearns në fjalimin e saj.

 Ndërkaq, ministri i Shtetit në Zyrën e Jashtme dhe Zhvillimit, në Britaninë e Madhe ka thënë se ka angazhime konkrete të Britanisë së Madhe për shtensionimin e situatës në veri të Kosovës.

NË FOKUS

gresa
Gresa Behluli flet për gjendjen shëndetësore të babait të saj që u godit nga një veturë
shkurtja hajrushi
Burri i Shkurte Fejzës goditet nga një veturë
ermal
“Po lajmëroj largimin tim…”, Ermal Fejzullahu habit me postimn e fundit
policia-naten-1-600x347-1
Rast tragjik në autostradën ‘Arbën Xhaferi’: Kjo është e reja që u gjet pa shenja jete
hajrush shkurte
Spitali i Prizrenit deklarohet rreth gjendjes shëndetësore të burrit të Shkurte Fejzes
ajazi
Dy muaj pasi humbi fëmijën, ndërron jetë drejtoresha e Dhomës Ekonomike të gruas
gresa
Gresa Behluli del me një njoftim të rëndësishëm pasi babai i saj u godit nga një veturë
reagimi-Behluli
Burri i Shkurte Fejzës i reagon ashpër Shefqet Krasniqit, e quan atë psikopat