Gazeta10

Ja si e komenton eksperti i sigurisë qëndrimin e Kurtit për audio incizimet Kusari-Radojçiç

Rreth bisedës së drejtpërdrejt mes Shefes së Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila dhe ish-Nënkryetarit famëkeq të Listës Serbe, Milan Radojçiq, është pyetur sot Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i cili fare s’e trajtoi por iu referua në përgjithësi gjykimit qytetar se “ata e dinë me kë ka bashkëpunuar Radojçiqi” teksa iu referua edhe asaj që për këtë ka reaguar zëdhënësi i VV-së, Arlind Manxhuka

“Unë vetë nuk i kam dëgjuar; mirëpo qytetarët e Kosovës e dinë kush ka bashkëpunuar me Radojçiqin, dhe e kanë shumë të qartë se pse Radojçiqi ik tash e dikur ishte në kryeministri. Për këtë zëdhënësi i VV-së e ka dhënë përgjigjen e saktë.

Eksperti i çështjeve të sigurisë Hysen Gecaj në emisionin “Raport” me Naim Sadikun, këto deklarime të kryeministrit Kurti i ka vlerësuar si jo serioze.

“Thjeshtë një deklarim i tillë është sa për të arsyetuar situatën, sepse po i bie se ata në të kaluarën paskan bërë kësi gjërash të këqija, e po i bëjmë edhe ne. Mirëpo, një lider serioz nuk e bën këtë. Në qoftë se është shkel ligji në të kaluarën, të shkelet edhe tash, tash duhet me ndërmarrë masa se për ata i ke fituar votat, për shkak se ata kanë punu keq dhe ti kërkuar që këto gjëra mos të ndodhin, këto nuk arsyetohen më”, ka thënë Gecai.

Ai tutje ka thënë se vetë Kusari Lila ka qenë ajo që në incizimet e publikuar kohë më parë lidhur me këtë qështje kishte pranuar autcintetin e incizimit. /GAZETA10/

NË FOKUS

Përplasen ‘keq’ Ahmet-Geci: A je i bindur që ti ka vra shokët Hashim Thaçi?
Përplasen ‘keq’ Ahmeti-Geci: A je i bindur që ti ka vra shokët Hashim Thaçi?
Screenshot_15-1
Gani Germia jep deklaratën e fortë për ish menaxherin: Ai nuk është burrë hiq, ka 24 orë kohë për me e prish kontratën
LAJMI-I-FUNDIT
Aksident i rëndë, BMW ndahet në gjysmë (Pamje)
xhamia-600x330-1
E rëndë: Vdes në moshën 36 vjeçare hoxha Ekrem Kodraliu
ndii
NDI mohon se sondazhi për rënditjen e partive politike i publikuar sot në disa media është i tyre
hjg
“E çova në fushë dhe e vrava”, rrëfimi në polici i dajës që i mori jetën mbesës 11-vjeçare
arbeni
Arben Ahmeti dhe Gani Geci sqarohen pas degradimit në debat- deklaratat e plota të tyre
111
Ish menaxheri pengon rikthimin e Taynës, ia “bllokon” këngën e re në YouTube