Gazeta10

Ndërtimet rrezikojnë shembjen e shtëpisë, evakuohet familja Përvetica nga Prishtina

Në emisioni “Raport” në një storie të përgaditur nga gazetarja Sara Aliu ku familja Përvetica po rrezikohen të jetojën në shtëpin e tyre pasi që shtëpija e tyre është qarë nga ndërtimet aty afër.

Në lagjën e Spitalit është qarë kjo shtëpi pasi që janë duke u ndërtuar disa ndërtesa të larta dhe nga disa institucione ata kanë marrë disa rekomadime që ta leshojnë shtëpinë për shkak të rrëziqeve të cilat shkaktohen.

Njëri nga familjarët ka thënë se për gjendje e tyre nuk është interesuar as kush dhe se nuk i ka interesuar as ku kanë për të jetuar.

“Na jena detyru me dal prej shtëpisë për arsye të kësaj fatëkeqësie, për arsye të kompanisë e cila nuk ka bërë sigurimin e plotë siç duhet. Kjo fatëkeqsi ka ndodh të shtunën më ka lajmru  drejtori I kompanisë së ndërtimit edhe unë menjëherë e kom thirr vllaun edhe jemi dal menjëherë, na nuk kina mujt me marr senë me veti qysh po e sheh edhe vetë une qe sa dit jom me qito tesha edhe kërkujt nuk i ka interesu hiq a kem me hongër a ku me nejtë”, ka thënë njëri nga familjarët.

Tutje ai i lë fajtor kompanin e cila ka filluar ndërtimet afër shtëpisë së tij pasi që për shkak të tyre ata janë në këtë gjendje aktuale.

NË FOKUS

384307148_759309882552137_8027141832280038016_n
“Çfarë të ju themi fëmijëve të Afrim Bunjakut sot?”– Haradinaj mesazh Qeverisë: Respektone uniformën
Spahiu 01
"Ligj i budallëm" – Spahiu: Çmenduri me u shkatërru krejt ky armatim, Ibishi i përgjigjet
382573520_654878606427125_4014125398153449515_n (1)
Përfundon me sukses aksioni i njësive speciale në pronat e Radojçiqit, çka konfiskoi policia? (FOTO)
IMG_4521
Këngëtari shqiptar pozon me Ivica Daçiqin në Aeroportin e Beogradit
LAJMI-I-FUNDIT (1)
Aksion i madh i Policisë në veri – Njësia Speciale futet në villën e Milan Radojiçiq
IMG_4463
Pamje nga sekuestrimi i automjeteve luksoze të Radojiçiqit (VIDEO)
1696157084_turqi
Publikohet momenti kur sulmuesi terrorist del nga vetura dhe shpërthen bombën në Turqi (VIDEO)
Ahmetaj
"Gjallë e kemi UÇK-në e Adem Jasharin - Xhafer Ahmetaj këndon live këngën që u bë virale gjatë sulmit në veri