Gazeta10

Publikohen gjetjet e autopsisë i 16 vjeçares nga Shkupi

Vanja Gorçevska është vrarë nga një armë zjarri, thuhet në raportin e autopsisë së Mjekësisë Ligjore, mëson “Skoplje1”.

Gjetja, e cila u punua për 17 ditë, mohon zërat në media, por edhe komentet e profesorit të kriminalistikës se vajza mund të jetë mbytur në çantën në të cilën ishte bllokuar gjatë rrëmbimit.

Kjo do të thoshte se Vanja (14) ishte gjallë derisa ishte në makinë derisa u dërgua në vendin ku u qëllua.

Në hetim mbetet i pandryshuar fakti se i dyshuari Ljupço Palevski-Palço ka qëlluar Vanjën.

Pas të shtënave, Vanja u varros në atarin e fshatit në një vend që është një mini-deponi. Sipas informacioneve jozyrtare që ka marrë “Skoplje1” nga Mjekësia Ligjore, Vanja është qëlluar me plumb në pjesën e kokës.

Një ekspert plumbash do të duhet të përgjigjet se nga çfarë lloj arme është shkrepur.

Prokurori që hetonte rastin mori raportin e mjekut të premten. Ai jep përgjigje për një sërë pyetjesh të hapura lidhur me rrëmbimin dhe vrasjen e Vanjës. Sipas të dhënave zyrtare të siguruara nga institucionet bazuar në njohuritë dhe deklaratat e të dyshuarve të cilët kanë pranuar fajësinë, nga rrëmbimi deri në vrasjen e vajzës kanë kaluar dy orë e 40 minuta.

Sipas provave, përfshirë të dhënat e autopsisë, do të përcaktohet ecuria e mëtejshme e hetimeve.

NË FOKUS

polici serb
Bashkëshortja e policit të plagosur në Lloznicë, zbulon detaje të reja
plaku-600x360
“Mu afrua dhe më pyeti”, mediat serbe thonë se ky është personi i fundit që kontaktoi me Faton Hajrizin
IMG_3764
“Në kamerën e dyqanit të tij…” – zbulohen detaje të tjera se si pretendohet se u kap Faton Hajrizi
Faton12
A e dini që e dashura e Faton Hajrizit, është vajza e komandantit të njohur të UÇK-së?
fatonn
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
pamjee
Publikohet fotografia e Faton Hajrizit të vrarë
lloznice
Dëshmitarët okular tregojnë se çfarë ka ndodhur mbrëmë në Lloznicë
Hh
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur