Gazeta10

Rusia akuzon Zvicrën se nuk është neutrale në raport me luftën në Ukrainë

Rusia ka njoftuar se ka refuzuar një ofertë zvicerane për të përfaqësuar interesat e Ukrainës në Rusi dhe interesat e Moskës në Ukrainë, sepse nuk e konsideron më Zvicrën një vend neutral, shkruan Reuters, transmeton Gazeta10.

Zvicra ka një traditë të gjatë diplomatike për të vepruar si një ndërmjetës midis vendeve, marrëdhëniet e të cilave janë prishur, por zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Ivan Nechayev tha se kjo nuk ishte e mundur në situatën aktuale.

“Zviceranët ishin vërtet të interesuar për opinionin tonë mbi përfaqësimin e mundshëm të interesave të Ukrainës në Rusi dhe të Rusisë në Ukrainë”, u tha Nechayev gazetarëve.

“Ne u përgjigjëm shumë qartë se Zvicra për fat të keq kishte humbur statusin e saj të një shteti neutral dhe nuk mund të vepronte as si ndërmjetës dhe as si përfaqësues. Bern i është bashkuar sanksioneve të paligjshme perëndimore kundër Rusisë.”

Zvicra neutrale ka përkrahur pothuajse të gjitha sanksionet që Bashkimi Evropian vendosi ndaj Rusisë për ndërhyrjen e saj ushtarake në Ukrainë.

Mediat zvicerane raportuan më parë se objektivi kryesor i propozimit zviceran do të ishte lejimi i ukrainasve që jetojnë në Rusi të marrin shërbime konsullore nga ambasada zvicerane në Moskë. / Gazeta10

NË FOKUS

vrasja-ne-malisheve-2-e1695197794625-673x480-1
Vrasja në Malishevë, trupi i pajetë ende në rrugë (FOTO)
Tenistja
Dëshmia tronditëse e tenistes franceze: Trajneri më përdhunonte tre herë në ditë
Screenshot 2023-09-20 113457
Vrasja në Malishevë - Viktima dhe dorasi ishin kolegë pune, la pas dy djem (Foto)
378300025_199794649674793_8964987076832914870_n
Pamje shokuese, familjari poston fotot e nipit të mitur që u rrah nga mësueset e një kopshti (Foto)
IMG_4246
E dhimbshme: Dy 18 vjeçarë shqiptarë vdesin në një aksident në Zvicër
Screenshot 2023-09-20 091948
Ekskluzive: Ky është personi që u vra në Malishevë (FOTO)
377107663_1262657837695256_5506678351404178209_n
Video virale e hajdutit kur “shtypet” nga traktori pasi tentoi ta vidhte
Familja-Shala-Elshani
Shkelja e dy këmbësorëve në Pejë : Familja Shala shtrijnë dorën e pajtimit ndaj Elshanit (VIDEO)