Gazeta10

Rusia akuzon Zvicrën se nuk është neutrale në raport me luftën në Ukrainë

Rusia ka njoftuar se ka refuzuar një ofertë zvicerane për të përfaqësuar interesat e Ukrainës në Rusi dhe interesat e Moskës në Ukrainë, sepse nuk e konsideron më Zvicrën një vend neutral, shkruan Reuters, transmeton Gazeta10.

Zvicra ka një traditë të gjatë diplomatike për të vepruar si një ndërmjetës midis vendeve, marrëdhëniet e të cilave janë prishur, por zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Ivan Nechayev tha se kjo nuk ishte e mundur në situatën aktuale.

“Zviceranët ishin vërtet të interesuar për opinionin tonë mbi përfaqësimin e mundshëm të interesave të Ukrainës në Rusi dhe të Rusisë në Ukrainë”, u tha Nechayev gazetarëve.

“Ne u përgjigjëm shumë qartë se Zvicra për fat të keq kishte humbur statusin e saj të një shteti neutral dhe nuk mund të vepronte as si ndërmjetës dhe as si përfaqësues. Bern i është bashkuar sanksioneve të paligjshme perëndimore kundër Rusisë.”

Zvicra neutrale ka përkrahur pothuajse të gjitha sanksionet që Bashkimi Evropian vendosi ndaj Rusisë për ndërhyrjen e saj ushtarake në Ukrainë.

Mediat zvicerane raportuan më parë se objektivi kryesor i propozimit zviceran do të ishte lejimi i ukrainasve që jetojnë në Rusi të marrin shërbime konsullore nga ambasada zvicerane në Moskë. / Gazeta10

NË FOKUS

Sadiku
Sadiku LIVE nga Ohri: Janë shtensionuar tonet një ditë para takimit Kurti -Vuçiq
Shala- Kerstiqi
Përplasen Kërstiqi dhe Shala- “Kurrë mos e harro që jam serb e që e pranoj realitetin e Kosovës”
336524107_3440503419558543_7262121772771312521_n
Reagon Halil Kastrati: Djali im është mirë e shëndoshë
334008920_531380679046034_8825385847378123831_n1679149566
Sërish pauzë në bisedimet Kurti – Vuçiq 
ssssss
Çerkini: 67 herë kam shku në Merdare me kqyrë a është djali jem, a çika jem - Kurrë hallall mos ju qoftë
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
335745736_770412834416604_1430752914861605177_n
Dialogu apo Big Brother, qytetarët befasojnë në sondazhin e Emisionit të Mëngjesit (VIDEO)
336267086_595735819249913_2802709335561007739_n
Emocionuese, shqiptari nga Kosova - pilot i Forcave Ajrore Amerikane (Video)