Gazeta10

“Stresi post-traumatik”- Psikologu ngrit alarmin për pasojat e dhunës ndaj fëmijëve

Në emisionin “Raport”,  Naim Sadikun, psikologu për fëmijë, Dorian Krasniqi ka thënë se fëmijët dërgohen në kopshte për t’u socializuar dhe se dhuna fizike dhe psiqike do të kenë pasoje në stresin postraumatik të tyre.

Sipas tij kur këto raste tilla përserite sigurisht që nuk ia reagime dhe kjo nënkupton që mund të këtë ndodhur edhe më heret sjellje të tilla.

Krasniqi ka thënë se në Kosovë nuk ka kritere që të matet vlerësimi nese edukatoret mund të punojnë me fëmijet.

Ai ngriti alarmin që kjo dukuri dita ditës po normalizohet andaj duhet që si shoqëri civile që të organizohen dhe të kërkohet intervenim të shpejtë. /Gazeta10/

NË FOKUS

384307148_759309882552137_8027141832280038016_n
“Çfarë të ju themi fëmijëve të Afrim Bunjakut sot?”– Haradinaj mesazh Qeverisë: Respektone uniformën
Spahiu 01
"Ligj i budallëm" – Spahiu: Çmenduri me u shkatërru krejt ky armatim, Ibishi i përgjigjet
382573520_654878606427125_4014125398153449515_n (1)
Përfundon me sukses aksioni i njësive speciale në pronat e Radojçiqit, çka konfiskoi policia? (FOTO)
IMG_4521
Këngëtari shqiptar pozon me Ivica Daçiqin në Aeroportin e Beogradit
LAJMI-I-FUNDIT (1)
Aksion i madh i Policisë në veri – Njësia Speciale futet në villën e Milan Radojiçiq
IMG_4463
Pamje nga sekuestrimi i automjeteve luksoze të Radojiçiqit (VIDEO)
1696157084_turqi
Publikohet momenti kur sulmuesi terrorist del nga vetura dhe shpërthen bombën në Turqi (VIDEO)
Ahmetaj
"Gjallë e kemi UÇK-në e Adem Jasharin - Xhafer Ahmetaj këndon live këngën që u bë virale gjatë sulmit në veri