Gazeta10

Zelensky paralajmëron ushtarët rusë që qëndrojnë afër centralit bërthamor të Zaporizhzhia 

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, e ka akuzuar Rusinë për “shantazh bërthamor”.

Rusia e ka pushtuar këtë central në muajin mars, dhe po akuzohet se e ka kthyer atë në një bazë ku godet qytetet e afërta, raporton The Guardian, transmeton Gazeta10. 

Të dy vendet i kanë lënë fajin njëra-tjetrës, pasi që OKB-ja paralajmëroi se armiqësitë përreth këtij centrali mund të shkaktojnë katastrofë bërthamore. 

Zelensky nëpërmjet një video të shtunën mbrëma, ka thënë se çdo ushtar rus që qëllon në ose nën mbulesën e centralit do të jetë “objektiv special”.  

“Çdo ushtar rus që qëllon në central, ose nën mbulesën e uzinës, duhet të kuptojë se po bëhet objektiv i veçantë për inteligjencën tonë, për shërbimet tona speciale, për ushtrinë tonë”, tha presidenti. / Gazeta10 

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
336590720_790074042536912_216558726298789015_n
Xhaka shënon gol në Serbi ndaj Bjellorusisë (VIDEO)
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337527776_571608834975762_7782847739163049324_n
“Statuja e Skënderbeut do vendoset në Zvicër”, skulptori zbulon kush e porositi
337560741_254666503557563_1469925085196788437_n
Madhështore, Jakaj sypatrembur mposht serbin, Nikolic
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
USHTA1679844550
Pamje të rënda, si po digjen rusët brenda llogoreve në Ukrainë