Gazeta10

Habit Taravari: Ndikimi serb problemi kryesor në Maqedoni

Kandidati i VLEN për Maqedoninë e Veriut, Arben Taravari ka thënë se problemi më i madh në Maqedoni është ndikimi serb.

Ai në një intervistë në Politiko në Kanal10 tha se kjo gjë mund të vërehet nga rrjedhat politike në Maqedoninë e Veriut.

“Këtu ka ndikim të jashtëzakonshëm Serbia. Maqedonia dhe Mali i Zi janë shtetet ku Serbia më së shumti ka ndikim. Në qoftë se i analizoni rrjedhat politike në Maqedoni i bëjnë të jenë më të lidhur me Beogradin. Shpesh e them analizoni pse maqedonasit kanë  fobi dhe paragjykime kaq të mëdha vetëm ndaj shqiptarëve dhe bullgarëve, por këtu mbizotëron albanofobia shqiptarofobia dhe bullgarofobia sepse kundërshtarët kryesor të Serbisë në Ballkan janë shqiptarët dhe bullgarët dhe kjo reflekton në popullatën maqedonase./Gazeta10/

NË FOKUS

valonn
Ky është i dyshuari për vrasjen e gruas në Ferizaj
gruaja
Vrasja e gruas në Pejë nga burri i saj, detajet e fundit nga rasti tragjik
vrasja-576x360-1
Vrasja në Pejë, reagojnë nga komuna: Gjyljeta punonte qe 20 vjet si asistente e stomatologut
1-55-600x360-1
Një grua sulmon dhe rrah keq një grua tjetër në Prishtinë, arrestohet brenda pak minutave
akil
“Akil Gjakova është në arrati”, avokatja e gruas së tij jep detaje për divorcin e dhunshëm
850x600_ilustrim-shiriti-i-ndalimit-policia-e-kosoves-foto-Ridvan-Slivova-3-780x439-11619711563
Zbulohet identiteti i gruas që dyshohet se u vra nga bashkëshorti në Ferizaj
IMG_5024
Aksidenti tragjik në Leposaviq, këta janë personat që mbetën të vdekur
436305588_836502955177305_7501723294438286291_n
"Pse ta mori jeten Edi qe aq shume e mbrojte dhe e dashte"-Vrasja e gruas në Pejë, reagon njëri nga familjarët