Gazeta10

Nimanbegu: S’ka vullnet për bashkim të shqiptarëve në zgjedhjet në Mal të Zi

Më 11 qershor 2023 në Mal të Zi do të mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare. Megjithëse komuniteti shqiptarë atje, është faktor në Mali të Zi, në këto zgjedhje ata janë të ndarë për zgjedhjet e 11 qershorit në shtetin fqinjë.

Genc Nimanbegu nga “Aleanca Shqiptare”, tha se  politikat që kanë pasur me partnerët do të përfaqësojnë mirë shqiptarët në Kuvendin e Malit të Zi.

Për mundësinë e bashkimit të shqiptarëve në zgjedhjet e 11 qerhsorit, Nimanbegu, theksoi se ka qenë e pamundur të bëjnë një listë të përbashkët, pasi që nuk pasur vullnet. Ai bëri me dije se në këto lista janë dy lista shqiptare.

Për kryeministrin e Malit të Zi, Dritan Abazoviq, Genc Nimanbegu nga “Aleanca Shqiptare”, theksoi se ai nuk e ka votën e shqiptarëve. /rtk

NË FOKUS

polici serb
Bashkëshortja e policit të plagosur në Lloznicë, zbulon detaje të reja
plaku-600x360
“Mu afrua dhe më pyeti”, mediat serbe thonë se ky është personi i fundit që kontaktoi me Faton Hajrizin
IMG_3764
“Në kamerën e dyqanit të tij…” – zbulohen detaje të tjera se si pretendohet se u kap Faton Hajrizi
Faton12
A e dini që e dashura e Faton Hajrizit, është vajza e komandantit të njohur të UÇK-së?
fatonn
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
pamjee
Publikohet fotografia e Faton Hajrizit të vrarë
lloznice
Dëshmitarët okular tregojnë se çfarë ka ndodhur mbrëmë në Lloznicë
Hh
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur