Gazeta10

Nimanbegu: S’ka vullnet për bashkim të shqiptarëve në zgjedhjet në Mal të Zi

Më 11 qershor 2023 në Mal të Zi do të mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare. Megjithëse komuniteti shqiptarë atje, është faktor në Mali të Zi, në këto zgjedhje ata janë të ndarë për zgjedhjet e 11 qershorit në shtetin fqinjë.

Genc Nimanbegu nga “Aleanca Shqiptare”, tha se  politikat që kanë pasur me partnerët do të përfaqësojnë mirë shqiptarët në Kuvendin e Malit të Zi.

Për mundësinë e bashkimit të shqiptarëve në zgjedhjet e 11 qerhsorit, Nimanbegu, theksoi se ka qenë e pamundur të bëjnë një listë të përbashkët, pasi që nuk pasur vullnet. Ai bëri me dije se në këto lista janë dy lista shqiptare.

Për kryeministrin e Malit të Zi, Dritan Abazoviq, Genc Nimanbegu nga “Aleanca Shqiptare”, theksoi se ai nuk e ka votën e shqiptarëve. /rtk

NË FOKUS

IMG_1587
Kurti dhe Sveçla non grata – Sanksionet amerikane, Euronews Albania siguron dokumentin e SHBA-ve
Aksident
Pamje nga momenti i aksidentit të rëndë ku humbi jetën i riu në Skenderaj (VIDEO)
96121685371735-1
Lista Serbe i ka dy kushte për pjesëmarrje në zgjedhjet e ardhshme në veri
albin-kurti-1880x1254-1
Kurti thyen heshtjen, tregon mbështetjen e kujt e ka për ndërhyrjen në veri
351010595_641934294108306_3806447069936236755_n
LAJMI I FUNDIT: Shpërthim i fuqishëm në veri të Mitrovicës
behtiri e matoshi
‘’Mshele atë qene*’’- Eskalon debati mes Bahtirit e Matoshit: Çfarë gjaku ki ti, kallxom?
vvvv
"Mua s'më intereson Serbia, jam kosovar sikur ju" - Kërstiq me tone të ashpëra ndaj Mujës
kushtrimi
Sadiku për deklaratat e Escobarit: Nëse Kurti s’vepron, pritet gjithçka - përfshirë edhe rrëzimin e tij