Gazeta10

Rama: Tendencë e Qeverisë së Kosovës për ta mbajtur pezull çështjen e dinarit

Ndalimi i qarkullimit të dinarit vazhdon të jetë një ndër temat me të nxehta në raportin Kosovë – Serbi.

Për gjetjen e një zgjidhje, përfaqësues nga Kosova dhe Serbia janë takuar të martën në Bruksel.

Me ndërmjetësim të dërguarit të BE-së në dialog, Miroslav Lajçak, palët janë pajtuar t’i dërgojë propozimet e tyre se si e shohin zgjidhjen e çështjes së dinarit.

Gazetari Fidan Rama në emisionin ‘Politiko’ në Kanal10 ka thënë se nuk sheh vullnet politik as nga qeveria e Kosovës e as nga ajo e Serbisë që të gjejnë zgjidhje për dinarin, raporton gazeta10.

Sipas tij, të dyja shteteve po ju konvenon prolongimi i kësaj çështje.

“Unë e shoh një tendencë të Qeverisë së Kosovës që të mbajë ende pezull çështjen e dinarit dhe e gjitha lidhet me kërkesën e fundit për zbatimin e Asociacionit”, ka thënë Rama. /Gazeta10/

Deklarata e tij e plotë:

NË FOKUS

polici serb
Bashkëshortja e policit të plagosur në Lloznicë, zbulon detaje të reja
plaku-600x360
“Mu afrua dhe më pyeti”, mediat serbe thonë se ky është personi i fundit që kontaktoi me Faton Hajrizin
IMG_3764
“Në kamerën e dyqanit të tij…” – zbulohen detaje të tjera se si pretendohet se u kap Faton Hajrizi
fatonn
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
pamjee
Publikohet fotografia e Faton Hajrizit të vrarë
lloznice
Dëshmitarët okular tregojnë se çfarë ka ndodhur mbrëmë në Lloznicë
faton-600x360
“Me kaq e përfundoj…” – A ishte një sinjal ‘zhdukja’ e Faton Hajrizit nga TikTok-u?
fatonii
Mediat serbe nxjerrin një video, pretendojnë se Faton Hajrizi vodhi një biçikletë në Lloznicë para se të vritej